niedziela, 17 maja 2009

DODATKI DO ŻYWNOŚCI

O tym że chemia w żywności szkodzi wie chyba każdy. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę jak bardzo.Dzisiejsze produkty spożywcze bardzo różnią się od dawniejszych. Producenci używają już około 5000 substancji chemicznych do ich produkcji, z czego połowa ma właściwości rakotwórcze… Są to substancje dodatkowe dodawane do żywności: barwniki, ulepszacze, zagęszczacze, polepszacze smaku, konserwanty- czyli tzw. „E”. Z jednej strony dzięki nim żywność jest ładniejsza, kolorowa, smaczniejsza i ma dłuższy okres przydatności do spożycia, z drugiej strony, spożywanie takiej spreparowanej żywności doprowadza do kumulowania się w organizmie niezliczonej ilości toksyn. Nie od dziś wiadomo, iż te pozornie nieszkodliwe dodatki mogą powodować alergie i różne inne skutki uboczne. Przykładem jest kiedyś „obojętny” dla ustroju człowieka aspartam. Dziś wiemy że działa rakotwórczo a jego skutki uboczne to min. zawroty głowy, nudności, wymioty. Choroby kojarzone z nadmiernym spożyciem aspartamu to: padaczka, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona. Mimo to sztuczne słodziki ciągle dodawane są do bezcukrowych cukierków, gum do żucia, leków, napojów gazowanych.Tych dodatków jest całe mnóstwo i o ich szkodliwości możnaby napisać bardzo wiele. Ale dodatki do żywności to niestety nie jedyny problem związanych z żywnością konwencjonalną.

RAFINACJA

Kolejnym jest proces termicznego przetwarzania czyli rafinacji. Pożywienie jest wówczas podczas działania wysokiej temperatury pozbawiane wszystkiego co w nim najcenniejsze czyli witamin, niektórych minerałów i enzymów. Przykładem niech będzie cukier wytwarzany z buraków cukrowych. Burak jest naturalnym produktem roślinnym zawierającym wiele witamin, soli mineralnych i różnych cennych fitoskładników. Cukier otrzymywany z buraków jest dokładnie czyszczony, krystalizowany, filtrowany. By nadać mu białą barwę jest poddawany działaniu chlorku wapnia będącym trucizną! Kiedy zjadamy cukier dostaje się on do naszego przewodu pokarmowego jako substancja chemicznie czysta, pozbawiona jakichkolwiek substancji aktywnych biologicznie. Aby taki produkt mógł być wchłonięty z żołądka do krwi musi być do niego dołączona inna substancja – związek chemiczny ułatwiający jego transport. Dlatego organizm musi czerpać te substancje z własnych zasobów (np. wapń z zębów i kości – stąd próchnica i osteoporoza, żelazo z krwi itp.). Obecnie cukier dodawany jest niemal do wszystkich produktów spożywczych…
Podobna sytuacja ma się z mąką którą oczyszcza się pozbawiając tego co najcenniejsze w ziarnach zbóż( witamin grupy B, PP, F, substancji mineralnych) i doprowadza do takiego stanu, że nawet robaki nie chcą się w niej zasiedlić (właśnie taki jest min. cel rafinacji, zdrowie konsumenta jest na dalekim planie).

PESTYCYDY

Jednym z największych jednak naszym zdaniem zagrożeń żywności konwencjonalnej są pestycydy. Wymyślone po to aby niszczyć szkodniki, zaczęły powoli niszczyć człowieka. Badania wykazały szkodliwy wpływ pestycydów na wszystkie organizmy żywe. Wszystkie odznaczają się różnym stopniem toksyczności. Wybierając się do sklepu po warzywa i owoce często wybieramy te najdorodniejsze, największe bez jakichkolwiek skaz. Tymczasem nasze piękne jabłuszko, zanim stało się takie piękne przeszło około 17 oprysków pestycydami.
Przed ich trującymi właściwościami nie uchroni nas ani mycie ani obieranie owoców i warzyw. Okazuje się, że pestycydy mogą być jedną z przyczyn ADHD u dzieci, mogą też zaburzać pracę hormonów, co z kolei może być przyczyną niepłodności.
Czy zwróciliście uwagę że kiedyś w szkołach czy przedszkolach na palcach jednej ręki można było policzyć dzieci cierpiące na alergie. Dziś na palcach jednej reki można policzyć dzieci które tej alergii nie mają…Obecnie szkodliwe substancje chemiczne są praktycznie wszędzie nie tylko w żywności. Mieszkając w mieście nie mamy wpływu na toksyny w powietrzu czy w wodzie. Możemy jednak chociaż częściowo zredukować ilość toksyn w naszym organizmie zwracając uwagę na to co jemy.
Dowiedz się więcie na temat zdrowej żywności TUTAJ

sobota, 16 maja 2009

Kurzajki - powiedz im "NIE" raz na zawsze!

Integral Life System I - Wewnętrzna Integracja
Seminarium które wesprze Twoją decyzję o zmianie swej Tożsamości. Da Ci odwagę i siłę by ruszyć w drogę na poszukiwania prawdziwego siebie. To łatwiejsze i ważniejsze niż myślisz.

Dla rejestrujących się z naszego plecenie 10% zniżki!
Integral Life System I







1. GLISTNIK (JASKÓŁCZE ZIELE)


Jaskółcze ziele jest najpopularniejszym naturalnym lekiem na kurzajki. Wystarczy przełamać łodygę rośliny i posmarować kurzajkę sączącym się z niej żółtym mleczkiem. Czynność tę należy powtarzać możliwie często.
Zaleca się zakleić nasmarowane kurzajki plasterkiem: Glistnik jest zielem trującym i powinno się unikać spożywania go (zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży. Wyjątkiem są zalecenia lekarzy w przypadku leczenia innych przypadłości tym zielem).



Największą zaletą tej metody jest je przystępność. Jaskółcze ziele występuje na całym obszarze Polski i jest pospolitą rośliną polną. Jego nazwa powstała z ludowych przekonań, że zioło to wzrasta na przybycie jaskółek, a obumiera, gdy te odlatują.




2. CZOSNEK



Czosnek jest szeroko stosowany w domowym leczeniu metodami naturalnymi (zobacz trądzik, opryszczka, przeziębienie).



Tym razem sposób zastosowanie również nie jest specjalnie skomplikowany. Kawałek ząbka czosnku lub odrobinę rozgniecionej miazgi nakładamy punktowo na kurzajki i zaklejamy plasterkiem. Opatrunek zmieniamy 2-4 razy dziennie, stosujemy również na noc. Kurację powtarzamy przez minimum półtora tygodnia.



3. MNISZEK LEKARSKI



Mniszek lekarski jest powszechnie występującą w Polsce rośliną. Inna jego nazwa, funkcjonująca w regionie podlaskim, brzmi brodawnik – czyli że od dawna ceniony był jako lek na kurzajki.



Aby najpełniej wykorzystać jego właściwości w tym zakresie, smarujemy kilka razy dziennie brodawkę sokiem sączącym się ze złamanej łodygi rośliny lub liścia.



Uwaga! Mniszek lekarski często zwyczajowo bywa nazywany mleczem, jednak wg systematyki roślin mlecz jest innym gatunkiem z tej samej rodziny roślin. Ze względu na duże podobieństwo obu roślin radzimy zapoznać się dokładnie z ich wyglądem przed wyruszeniem na łąkę.




4. DOMOWE OKŁADY



Potrzebujemy cytrynę obraną ze skórki i ocet.



Cytrynę kroimy na małe kawałeczki, wielkością odpowiadające kurzajce. Wrzucamy do szklaneczki i zalewamy octem. Odstawiamy na noc. Rano odławiamy kawałki cytryny, delikatnie przykładamy w miejsce brodawki i zaklejamy plasterkiem. Okład zmieniamy kilka razy dziennie, dodatkowo stosujemy także na noc. Kuracja powinna trwać minimum półtora tygodnia.



Aby sposób ten był skuteczniejszy, można uprzednio wymoczyć dłonie i stopy w ciepłej wodzie z mydłem. Wtedy brodawki rozmiękną i będą bardziej podatne na działanie kwasku cytrynowego i octu.




5. KĄPIEL MORSKA



Innym sposobem jest wymaczanie kurzajek w nasyconym roztworze soli morskiej.



Do miski z gorącą wodą wsypujemy sól morską w proporcji 0,2 kg soli na litr wody. Mieszamy. W uzyskanym roztworze moczymy dłonie i stopy około pół godziny. Zabieg powtarzać codziennie, aż do ustąpienia objawów.




6. ŻYWOTNIK, CZYLI TUJA



Kurzajki można też usunąć codziennym smarowaniem zmian olejkiem lub nalewką z żywotnika. Nakrapiamy kilka kropel na brodawkę, zaklejamy. Zabieg powtarzamy kilka razy dziennie i aplikujemy na noc.



Warto też nadmienić, że wyciąg z tui jest wykorzystywany w homeopatycznych lekach na kurzajki.




7. OLEJEK Z DRZEWKA HERBACIANEGO



Jakkolwiek pierwszym skojarzeniem kojarzymy je z herbatą, drzewko herbaciane nie ma z nią nic wspólnego. Najprawdopodobniej roślina swoją nazwę zawdzięcza temu, że jej liście barwią wodę na brązowy kolor .



Aby pozbyć się kurzajek, smarujemy zmiany olejkiem z drzewka herbacianego kilka razy dziennie, również na noc. Kuracja powinna trwać minimum dwa tygodnie.

poniedziałek, 4 maja 2009

MAJ W OGRODZIE

SAD
Nawożenie sadu Jezeli do tej pory nie nawoziliśmy roślin owocowych to początek maja to ostatni termin. Teraz dajemy połowę dawki i na koniec maja drugą połowę.
Nowo posadzone drzewka nawozimy tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że się przyjęły.

Susza w sadzie.

Pamiętajmy o podlewaniu drzewek i krzewów. Wokół roślin robimy misy z ziemi, do których jednorazowo wlewamy 8-10 l wody.

Formujemy korony.

W pierwszych latach po posadzeniu drzewka należy formować tak, aby między przewodnikiem a gałązkami był w przybliżeniu kąt prosty.

Odchwaszcamy truskawki, ponieważ chwasty stanowią dla nich bardzo dużą konkurencję o owdę o składniki pokarmowe.

WARZYWNIK

Dla zapewnienia sobie ciąełości zbioru waryw systematycznie malezy wysiewać nasiona. Do 20 maja wysiewamy sałatę i rzodkiewkę. Do końca maja można siać marchew i buraka do przechowywania na zimę.
Od 10 maja wysiewamy fasolę szparagową i tyczną. Między 10 a 15 maja wysiewamy ogórki, dynię, kabaczki, cukinie.

Po 15 maja sadzimy rozsadę pomidora, ogórka, papryki, selera kapusty.

Ciąg dalszy nastąpi…… Postaram się opisyać krok po kroku co robimy.
Zobacz następujace poradniki aby dowiedzieć się więcej o pracach w ogrodzie. My często sięgamy do różnych zródeł wiedzy.

Poradnik ogrodniczy
4 pory roku na działce
Wszystko o ogrodzie
Drzewa w ogrodzie
Krzewy i drzewa lisciaste w ogrodzie
Róże w ogrodzie
ABC ogrodnictwa dla poczatkujących
777 radz ogrodnictwa
Moja szkoła ogrodnictwa
Praktyczna encyklopedia ogrodnictwa